Pyysin ruokabloggaajakollegoilta heidän parhaita reseptejään ja vaihtoehtoja riittää jokaiseen makuun ja nälkään.
Pasta on mitä monipuolisin ja -ilmeisin raaka-aine, niin kuin voit reseptejä selaillessasi todeta. Joukossa on helppoja arkiruokia, ihanan keveitä kasvispastoja sekä taivaallisen upeita klassikkoreseptejä.
Tervetuloa kanssamme löytöretkelle pastaruokien maailmaan!
Tein itse taannoin ihan järjettömän hyvää Jukolan pinaatti-basilikapestoa ja pakko oli tehdä heti uusi satsi, koska Ruoholahden Cittarissa oli lähituottajan jättimäistä basilikaa eurolla kipale.
KANA-PESTOPAPPARDELLE (4:lle)
n. 700 g miedosti suolattuja broilerin rintafileitämausteseosta (katso resepti alempaa)
300 g pappardelle-pastaa
2,5 litraa vettä
1,5 rkl merisuolaa
n. 2 dl pestokastiketta
tarjoiluun:
hienoksi raastettua Aito cheddar Originaalia tai parmesaania
mausteseos broilerille:
2 rkl Maldon-suolaa
1 rkl paahdettua sipulia
2 tl paprikajauhetta
1 tl valkosipulijauhetta
1 tl mustapippuria
1 tl korianterinsiemeniä
1 tl valkopippuria
0,5 tl chilihiutaleita
0,5 tl sinapinsiemeniä
0,5 tl kurkumaa
Laita mausteet mortteliin ja jauha hienoksi. Mausteseos sopii kaikkiin lintu- ja liharuokiin.
Lämmitä uuni 200 asteeseen. Leikkaa broilerin rintafileet annospaloksi 4-6 osaan, mausta mausteseoksella, lado uunivuokaan ja kypsennä 30 minuuttia. Anna levähtää peitettynä, sillä aikaa kun valmistat pastan.
Kuumenna 2,5 litraa vettä kiehuvaksi tilavassa kattilassa ja mausta suolalla. Keitä pastaa 7-10 minuuttia tai pakkauksen ohjeen mukaan. Jätä napakaksi.
Valuta pasta lävikössä, laita takaisin kattilaan, lisää broilerin rintafileet ja pesto. Sekoita ja tarjoile välittömästi. Ripottele pinnalle runsaasti juustoraastetta.
KLASSIKKOJA JO SYNTYESSÄÄN
VEGAANISET JA KASVISPASTAT
MERENHERKKUJA JA PASTAA
IHANA ARKI
JUUREVIA MAKUJA
PASTASALAATIT
Aika upea valikoima eikö totta! Mikä on oma pastaruokasuosikkisi?
Rupesi just tekemään mieli pastaa 😋
VastaaPoistaNo nyt on komia kavalkadi pasta-aterioista, jos noista ei mieleistä löydä, niin ei sitten mistään! Kiitos mukaan pääsystä ja upeaa kesäistä viikkoa sinulle Kimmo <3.
VastaaPoista